ADVANCED MIND MAPPING

Weblog dedicated to MindMapping. Belongs to the web-portal AKA MONITOR. - Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka@akamonitor.cz). Informuje o vybraných zdrojích na webu, v časopisech a knihách, týkajících se myšlenkových map a jejich využití v praxi. Služba je součástí portálu AKA MONITOR www.akamonitor.cz. Využijte službu RSS k snadnějšímu sledování aktualizace obsahu. Jazyk: český a anglický. Language: czech and english.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

15.7.11

Mind mapping a jeho místo ve znalostní inženýrství

Knowledge Engineering (Workbook for E-portfolio )
Pro návštěvníky tohoto weblogu mám jedno doporučení. Pokud se zajímáte o místo myšlenkových map v disiplině zvané znalostní inženýrství ( knowledge engineering ), nenechte si ujít nahlédnutí do 4O-ti stránkového textu, připraveného pro studenty Státní univerzity v St. Petrohradu. 
Cituji z úvodní části textu:
"Knowledge engineering is the discipline of mapping intellectual assets. By this workbook students will be shortly introduced to major practical issues of the course on knowledge engineering. The focus of the course is on the visualizing of data and knowledge."
"Students will gain an understanding in the practical skill of visual business information structuring with the use of special software (mind mapping and concept mapping) while doing the assignments.
The assignments will examine a number of related topics, such as:
- system analysis and its applications; 

- the relationship among, and roles of, data, information, and knowledge in different applications including marketing and management, and the varying approaches needed to ensure their effective implementation and deployment; characteristics of theoretical and methodological topics of knowledge acquisition, including the principles, visual methods, issues, and programs;
- defining and identifying of cognitive aspects for knowledge modelling and visual  representation (mind mapping and concept mapping techniques)."
Autorkami materiálu jsou:
Tatiana A. Gavrilova - DSc, PhD, Professor - gavrilova@gsom.pu.ru
Sofya V. Zhukova, PhD, Doc. - zhukova.sofya@gsom.pu.ru
Celý text ve formátu pdf najdete na TÉTO adrese.