ADVANCED MIND MAPPING

Weblog dedicated to MindMapping. Belongs to the web-portal AKA MONITOR. - Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka@akamonitor.cz). Informuje o vybraných zdrojích na webu, v časopisech a knihách, týkajících se myšlenkových map a jejich využití v praxi. Služba je součástí portálu AKA MONITOR www.akamonitor.cz. Využijte službu RSS k snadnějšímu sledování aktualizace obsahu. Jazyk: český a anglický. Language: czech and english.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

14.6.11

Double your creativity with collaborative mind mapping

Zdvojnásobte svoji kreativitu společnou tvorbou myšlenkových map
Povedený článek, který je rozdělen do 3 částí:
- mind mapping alone
- mind mapping with others
- basics of mind mapping.
Užitečným vodítkem může být MM, na kterou autorka odkazuje:
Název: Mind mapping Guidelines, autor: Danny Stevens.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:MindMapGuidlines.JPG 
Cituji z  textu:
"The benefits of collaboration include: bringing multiple perspectives; inspiring ideas in one another; increased energy; interconnectedness; and shared goals. One of the most energetic types of collaboration is mind mapping. As with mind mapping alone, it can be done on a whiteboard or flipchart or it can be done with software. The benefits of using software are increased exponentially when that software is web based."
"So the next time you need to tap into your creative power, invite a friend and double your creativity! Use mind mapping for planning, brain storming, studying, lesson planning, writing, presentations, event planning, strategic planing, or other things I haven’t yet discovered!"
Celý článek najdete na adrese:
http://azione-scopo.com/2011/01/25/double-your-creativity-with-collaborative-mind-mapping/