ADVANCED MIND MAPPING

Weblog dedicated to MindMapping. Belongs to the web-portal AKA MONITOR. - Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka@akamonitor.cz). Informuje o vybraných zdrojích na webu, v časopisech a knihách, týkajících se myšlenkových map a jejich využití v praxi. Služba je součástí portálu AKA MONITOR www.akamonitor.cz. Využijte službu RSS k snadnějšímu sledování aktualizace obsahu. Jazyk: český a anglický. Language: czech and english.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

23.5.11

Personal Brain 6 - recenze - textual part of the review

Poznámka: zdrojem pro tento text byl "PersonalBrain 6 Guide" nabízený k volnému stažení. Program není lokalizován do češtiny, takže nejen program, ale i dokumentace je k dispozici v angličtině. PersonalBrain 6 Guide má přes 200 stran. Na konci této zprávy je odkaz na zhruba pětistránkový výběr, který poslouží jako textová část mé recenze produktu. Tuto část doplní slideshow-review, kterou nabídnu během několika dní.

Pro orientaci uvádím kopii úvodních odstavců z textu recenze:
"
PersonalBrain uses a brand new data format called Thoughts, to mirror the way you use your mind. Intelligence comes from the mind’s ability to think associatively—that is, to leap from Thought to Thought, building webs of greater and greater complexity, until new ideas are built. Associations are our inspirations
PersonalBrain Thoughts can represent just about any type of information, including concepts, people, documents, spreadsheets, images, shortcuts, Web pages, etc. By letting you create links and associations between Thoughts, PersonalBrain expands to become a visual interface that reflects the way you think.
PersonalBrain lets you create a simple, dynamic graphical map in which to input and navigate all your information. Your Brain starts with a single Thought, to which several other Thoughts can be visually linked. These Thoughts have their own links to other Thoughts and, possibly, to each other. PersonalBrain’s flexible structure allows any Thought to be linked to any other Thought, so you are never more than a few steps away from the information you are seeking. 
Podrobnou recenzi najdete na adrese:
http://www.akamonitor.cz/MM/personalbrain.htm