ADVANCED MIND MAPPING

Weblog dedicated to MindMapping. Belongs to the web-portal AKA MONITOR. - Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka@akamonitor.cz). Informuje o vybraných zdrojích na webu, v časopisech a knihách, týkajících se myšlenkových map a jejich využití v praxi. Služba je součástí portálu AKA MONITOR www.akamonitor.cz. Využijte službu RSS k snadnějšímu sledování aktualizace obsahu. Jazyk: český a anglický. Language: czech and english.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

30.5.11

Mind Mapping according to the University of Minnesota

Většina světových universit se ve stále větší míře věnuje myšlenkovým mapám a jejich využití ve výzkumném a výukovém procesu. Patří k nim i University of Minnesota. Zde je citát z článku, který na univerzitních stránkách publikován.
Quote
"Mind mapping is a tool peculiarly suited to the ways we process information and know our world. To appreciate the potential for these tools, consider the extent to which we are predisposed to be visual learners: Between 80 and 90 percent of information that we receive from our environment is visual. Our brains can process 36,000 images every hourOur memory for visual images is extraordinary. In one study, subjects were shown up to 10,000 pictures. Later they were shown some of these images again, mixed in with pictures they hadn't seen. Subjects were able to identify previously seen pictures with over 90 percent accuracyMind mapping utilizes both our capacity to absorb and retain visual information and our natural ability to create patterns."
Celý text najdete na adrese:
http://dmc.umn.edu/activities/mindmap/